Head naistepäeva!

Statistikaameti andmetel oli 2017. aastal Eesti rahvastikus 698 000 naist. Kui võtta vaatluse alla naistepäevaga sobivad kaubad ning teha puhtteoreetiline arvutus naiste kasuks, siis mullu imporditi Eestisse naise kohta 12 euro eest lõhnaõli, 34 lõikelille ja 8 kilo šokolaadi.

Eesti poelettidel oli 2017. aastal ligi pool müüdavatest lõhnaõlidest ja
-veest Prantsusmaa päritolu. Lõhnaõli ja -vett toodi Eesti kaubandusse müügiks 8,3 miljoni euro eest. Müügile jõudis lõhnaõli ja -vett iga Eestis elava naise kohta keskmiselt ligi 12 euro eest.

2017. aastal toodi Eestisse 23,8 miljonit lõikelille koguväärtusega 7,5 miljonit eurot, mis teeb 34 lõikelille iga Eestis elava naise kohta. Lõikelillede impordis domineerisid roosid.

Kõige enam imporditi 2017. aastal Eestisse Soome (15%), Leedu (11%) ja Läti (10%) päritolu šokolaadi ja -kompvekke. Importšokolaadi ja -kompvekke toodi Eestisse 30,4 miljoni euro eest 5,5 miljonit kilogrammi. Iga naise kohta müüdi Eestis seega keskmiselt ligi 8 kg importšokolaadi ja
-kompvekke.

Tegelikult tuleb muidugi silmas pidada, et lõhnavett, lõikelilli ning šokolaadi tarbivad ka mehed.

 

 

Evelin Puura, Statistikaameti juhtivstatistik-metoodik

 

Detailsem ülevaade statistika andmebaasis. VK10_2: Kaupade eksport ja import kauba (KN) ja riigi järgi 2012–2017

 Kasutatud kaubakoodid kombineeritud nomenklatuuri (KN) järgi:
 33030010 lõhnaõlid
33030090 lõhnaveed
18063100–18069039 šokolaaditooted
06031100–06031970 värsked lõikelilled

 

6 responses to “Head naistepäeva!

  1. Austatud Evelin Puura. Ausalt öeldes oleks tore kui statistikaamet soostereotüüpide kinnistamisesse panustamise asemel kasutaks oma ressursse, et juhtida tähelepanu Eesti naiste elu tõesti mõjutavatele struktuursetele probleemidele. Võtke eeskuju kasvõi siit ja arendage teemat edasi: tuleva.ee/analuusid/kuhu-kaob-naiste-pension/

  2. Merli Lindberg

    Minu arvates on väga vahvad andmed! Aitäh, et blogi peate ja numbreid tavainimestel aitate arusaadavas keeles edasi anda.

  3. nalja võib ikka teha. aga riigi statistikaameti ametliku lehega töötades võiks korraks enne mõelda, kas nali on ikka kohane. eestis on euroopa suurim palgalõhe ja muid valusaid probleeme, mille juured peituvad meie kultuurile ikka veel omastes hoiakutes ja soostereotüüpides – oleks vahva kui me intelligentsete naistena vähemalt ise ei võimendaks neid.

  4. jaa, aitäh, et võtate arvesse. et valesti aru ei saaks: ei pea rääkima ainult valusast. nalja võib teha. palgalõhe pole ainus soolise ebavõrdsusega seotud probleem. isegi kui oleks, siis küsimus on piisavalt kompleksne, et ei jääks kindlasti ühekülgseks ka aastate viisi järjest käsitledes. lihtsalt avalikus sektoris töötades ja avaliku sektori kanaleid kasutades tuleb tahes-tahtmata rakendada natuke rohkem mõtlemisvõimet ja sotsiaalset vastutustunnet. ka nalja tehes. ka tähtpäevade üle rõõmustades. see nali siin kuulub blondianekdootidega samasse rubriiki – täiesti ok, kui see isiklikele facebook-i sõpradele või kohvilauas sugulastele nalja teeb. ametlikus kanalis ei ole päris ok. järgmisel aastal paremini 🙂 kaunist päeva ja töötame edasi eeldusega, et enese lõhnastamine ja kompvekkide mugimine ei ole kuidagi naistele eriomane tegevus (usun, et selle artikli autor on elav näide sellest kõige paremas mõttes – mõnikord on lihtsalt kerge unustada, et meie ümber on teistsugune reaalsus, mis püüab noori naisi just sellesse stereotüüpi vangistada).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s