Eesti kodakondsuse ja päritoluga inimesed Euroopas

Eesti kodakondsusega inimesi loendati viimasel rahvaloendusel erinevates välisriikides kokku ligi 60 000.

Kõige rohkem Eesti kodakondsusega elanikke elab Soomes. Viimase loenduse andmeil oli neid veidi üle 29 000. Soome statistikaameti viimaste aastate andmed näitavad, et 2011. aastal oli Eesti kodakondsusega sisserändajaid üle 5000, 2012. aastal üle 6400 ja 2013. aastal ligi 6300. Seega on tänaseks loendusaegne arv oluliselt suurenenud.

Riikide rahvaloenduste andmeil elab üle 1000 Eesti kodaniku veel Suurbritannias, Saksamaal, Rootsis, Norras, Iirimaal ja Taanis. Paljud Eesti kodanikud on oma praegusesse elukohariiki saabunud elama hiljuti,
st 2000. aastal või hiljem (Eesti kodanik ja Eestis sündinu võis praegusesse elukohariiki saabuda elama ka mujalt riigist, mitte tingimata Eestist). Näiteks Horvaatias, Maltal, Islandil, Norras, Šveitsis, Sloveenias, Hispaanias ja Belgias moodustavad 2000. aastal ja hiljem sinna elama saabunud Eesti kodakondsusega inimesed üle 90% kõigist seal elavatest Eesti kodanikest.

Kõikides riikides (v.a Norra) elab Eesti kodakondsusega naisi rohkem kui mehi. Vanuseline jaotus näitab, et välisriigis elavad enamasti parimas tööeas inimesed. Näiteks Itaalias, Norras, Rootsis, Saksamaal ja Soomes on üle 40% seal elavatest Eesti kodakondsusega inimestest vanuses 30–49. Samas leidub üksjagu riike, kus elab rohkem nooremaid inimesi. Näiteks Inglismaal, Taanis ja Prantsusmaal moodustavad just15–29-aastased 40% kõigist seal elavatest Eesti kodakondsusega inimestest. Võib arvata, et noorte mujal elamine on tihti seotud ka välisriigis õppimisega.

Eesti sünniriigiga inimesi loendati erinevates Euroopa riikides veidi enam kui 70 000. Eestis sündinuid elab arvuliselt enim Soomes, Rootsis, Saksamaal ja Suurbritannias. Maltas, Norras ja Belgias moodustavad 2000. aastal ja hiljem sinna elama asunud Eesti juurtega inimesed 90% kõigist seal elavatest eestlastest.

2014. aasta lõpus tegi Eurostat tarbijatele kättesaadavaks uue infosüsteemi Census Hub, mis esitab Euroopa Liidu ja Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni (EFTA) liikmesriikide 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse tulemusi ning annab hea võimaluse Eestit teiste riikidega võrrelda.

Anu Tõnurist, Statistikaameti peaanalüütik

6 responses to “Eesti kodakondsuse ja päritoluga inimesed Euroopas

 1. Belgias on ligi 2000 eestlast. See aga ei tule kahjuks välja ei tekstist ega selle juurde lisatud graafikust.

  • Anu Tõnurist

   Belgias elab loenduse andmeil 819 Eesti kodakondsuse ja 583 Eesti päritoluga inimest. Need andmed on kaardil näha. Võibolla pidasite Hollandit silmas? Hollandi andmed on konfidentsiaalsusreeglite tõttu peidetud, nagu viidatud ka kaardi allmärkuses.

 2. Kas Brüsseli euroametnike elukohaks loetakse Eesti või Belgia? Kuna nad Belgia riigile makse ei maksa, ei loe Belgia neid võib-olla residentideks?
  Eesti Selts Belgias pakub eestlaste arvuks paar tuhat, kas nad tõesti panevad nii palju mööda???
  http://www.esb.ee/

  • Anu Tõnurist

   Blogiloo andmed põhinevad Belgia rahvaloenduse tulemustel, mis on avalikult kättesaadavad Census Hub andmebaasis: https://ec.europa.eu/CensusHub2/.
   Loenduse läbiviimisel järgiti kõikides riikides samasuguseid rahvusvaheliselt paika pandud definitsioone ja metoodilisi reegleid. Näiteks isikute puhul, kes elavad töö tõttu kodust eemal, kuid enamiku vabadest päevadest veedavad oma leibkonna juures, märgiti elukohaks koht, kus elab nende leibkond. Siinkohal ei olnud oluline, kas töökoht asub Eestis või välisriigis. Nii et kui rääkida Brüsseli ametnikest, siis nemad läksid enamusel juhtudest Eesti elanikena kirja.
   ESB ei pruugi samasugustele definitsioonidele andmete kogumisel tugineda, kuid nende andmeid ja kogumise metoodikat kahjuks kommenteerida ei oska. Seda võiksite uurida nende käest.

 3. Ja kui palju elab eestlasi väljaspool Euroopat, näiteks Aasia, USA, Austraalia. On ka nende maade kohta mingit infot?

 4. Anu Tõnurist

  Maailma riikide rahvaloendusi veab eest ÜRO, kuid nende väljaannetest ja andmebaasist nii detailseid andmeid kätte ei saa (enamasti kasutatakse laia jaotust: oma riigi päritolu – välispäritolu). On olemas ka OECD riikide andmebaas (Database on Immigrants in OECD Countries), kust leiab veidi rohkem infot: http://stats.oecd.org/. Kui on huvi, soovitan kindlasti sellega tutvuda. Paljud riigid on sinna esitanud andmed rahvaloenduste põhjal, kuid osa ka uuringute või registrite alusel. Mõned numbrid Eesti sünniriigiga elanike arvu kohta toon sealt välja: Austraalia (2012. a): 2820, USA (2011.a): 10 781, Kanada (2011.a) 4090.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s