Ligi kolmandik vanemaealisi peab oma tervist väga heaks

Vanemaealiste uuringu 2010. aasta andmetel pidas 50-aastasest ja vanemast elanikkonnast oma tervist suurepäraseks või väga heaks 30%. Samas kolmandik vanemaealisi külastas perearsti vähemalt viis korda aastas.

50-aastaste ja vanemate eestlaste seas oli oma tervist väga heaks või suurepäraseks pidavate inimeste osatähtsus 33%, mitte-eestlaste hulgas 22%. Linna- ja maa-asulates väga hea või suurepärase tervisega inimeste osatähtsus oluliselt ei erinenud. Näiteks suurepärase tervisega 50–54-aastaseid oli linnas 49% ja maal 51%.

Rohtudega ravitavate haiguste keskmine arv oli kõige suurem 75–79-aastaste vanuserühmas ja kõige väiksem 50–54-aastastel. Naistel oli keskmiselt rohkem rohtudega ravitavaid haigusi kui meestel. Lisaks ilmnes uuringust, et 90-aastastel ja vanematel oli keskmiselt vähem rohtudega ravitavaid haigusi kui vanemaealiste uuringu noorematel vanuserühmadel.

Medikamentidega ravitavate haiguste keskmine arv, 2010

Medikamentidega ravitavate haiguste keskmine arv, 2010

Haigustest esineb vanemaealistel kõige rohkem kõrget vererõhku — 47%-l. See terviseprobleem kimbutas kõige rohkem 75–79-aastasi. Lisaks kõrgele vererõhule esineb küllaltki palju ka artriiti, kõrget kolesterooli ja südameinfarkte. Vanemaealistel naistel esines kõikides vanuserühmades rohkem kõrget vererõhku ja artriiti, meestel enam südameinfarkti.

Positiivne on see, et enamik vanemaealistest väidab, et igapäevase enesehoolduse ja endaga toimetulekuga neil probleeme pole. Siiski on vanemaealiste seas ka inimesi, kellel on igapäevase toimetulekuga tõsiseid raskusi —kõige rohkem 85–89-aastaste seas. See võib tuleneda näiteks sellest, et mida vanem on inimene, seda rohkem esineb tal erinevaid haigussümptomeid — ligi 40% 85–89-aastasi kannatab nelja või rohkema haigussümptomi all, 50–54-aastastest 9%.

Mida rohkem on sümptomeid ja haigusi, seda rohkem külastatakse ka erinevaid tohtreid. Sagedat arstiabi kasutavad kõige rohkem 75–85-aastased. Sagedaks arstiabi kasutamiseks loetakse seda, kui inimene külastab erinevaid arste rohkem kui viis korda 12 kuu jooksul. Perearsti juures käivad vanemaealised aastas enamasti 2–4 korda. Kolmandik 50-aastastest ja vanematest käis aasta jooksul perearsti visiidil viis ja rohkem korda.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Andmed põhinevad Euroopas korraldataval vanemaealiste paneeluuringul SHARE (The Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe), millega kogutakse infot vanemaealiste tervisliku seisundi, vananemise ja pensionile jäämise kohta. Eestis toimus uuring esmakordselt 2010. aastal Statistikaameti, Sotsiaalministeeriumi, Tallinna Ülikooli, Tervise Arengu Instituudi ning Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni koostöös. 2013. aastal toimub Eestis uuringu teine laine, Euroopas käib SHARE viienda laine küsitlus.

Kaia Kabanen, Statistikaameti analüütik

2 responses to “Ligi kolmandik vanemaealisi peab oma tervist väga heaks

  1. Isegi kui tegemist on populariseeriva artikliga, ootaks enam-vähem tunnustatud terminoloogia kasutamist. Vastupidine võib ka uuringu enda suhtes küsimusi tekitada.
    “Rohtudega ravitavad haigused” – kõlab nagu maarohud, aga ilmselt on silmas peetud ravimeid. “Kõrge kolesterool” ei ole alati haigus, nagu artiklist tundub, aga see võib mõistagi olla eakatel põhjus ravimite kasutamiseks. Sama käib kõrge vererõhu kohta. Eakatel esineb enam artroosi (degeneratiivne liigesehaigus) kui artriiti (põletikuline liigesehaigus) – kas on kindel, et Eestis on teistmoodi või peaks rääkima liigesehaigustest üldisemalt?
    Siis on veel küsimus, mis on muna ja mis kana: “Lisaks ilmnes uuringust, et 90-aastastel ja vanematel oli keskmiselt vähem rohtudega ravitavaid haigusi kui vanemaealiste uuringu noorematel vanuserühmadel” – on kuri kahtlus, et haigusi on ikka sama palju või rohkem, aga väga eakatele määratakse vähem ravimeid. Seega on tulemuste kirjeldus ses osas eksitav, kuigi täht-tähelt võttes õige.

  2. Liili Abuladze

    Statistikaameti andmebaasis (http://www.stat.ee/sab-uuendus?db_update_id=14954) on täpsemad nimetused, nt medikamendid rohtude asemel ning terviseprobleemid haiguste asemel. Lisaks täpsustan, et artriidi puhul saab käesoleva uuringu raames rääkida pigem üldistest liigesehaigustest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s