Lätis koondub põllumajandustootmine suuremate majapidamiste kätte kiiremini kui Eestis

Eesti ja Läti 2010. aasta põllumajandusloenduse esialgseid tulemusi võrreldes selgub, et maa ja tootmine koondub üha enam suurte majapidamiste kätte. Eestis on viimase viie aasta jooksul majapidamiste arvu vähenemine ja suurte majapidamiste osatähtsuse kasv olnud kordades kiirem kui mujal Euroopas, kuid Lätis on muutused veelgi suuremad. 

2010. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli Eestis 19 700 põllumajanduslikku majapidamist  ja Lätis 83 100. Põllumajanduslike majapidamiste arv on eelmise, 2001. aasta loendusega võrreldes Eestis vähenenud kolm korda ja Lätis 41%.

Põllumajanduslikud majapidamised Eestis ja Lätis, 2001–2010

Põllumajanduslikud majapidamised Eestis ja Lätis, 2001–2010

 

Eesti põllumajanduslik majapidamine on kaks korda suurem kui Lätis  

Lätis on majapidamise keskmine suurus eelmise loendusega võrreldes tõusnud 10-lt 22-le hektarile, mis jääb Eesti 2010. aasta keskmisest (48 hektarit) enam kui kaks korda väiksemaks. 

Lätis on üheksa aastaga tegevuse lõpetanud ligi 60 000 põllumajanduslikku majapidamist. Lätis ja Eestis kaovad eelkõige väikesed alla 10-hektarilised majapidamised. Seejuures ei näita majapidamiste arvu suur vähenemine ka Lätis põllumajandustootmise kadumist. Kasutatava põllumajandusmaa pind Lätis hoopis kasvab ja põllumajandusmaa koondub suurte majapidamiste valdusesse. 2010. aastaks oli juba ligi pool Läti kasutatavast põllumajandusmaast enam kui 100-hektariliste majapidamiste valduses ehk samal tasemel kui Eestis üheksa aastat tagasi. 2010. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli Eesti suurte majapidamiste valduses juba 73% Eestis kasutatavast põllumajandusmaast.

Kasutatava põllumajandusmaa jaotus majapidamise suurusgrupi järgi Eestis ja Lätis, 2001 ja 2010

Kasutatava põllumajandusmaa jaotus majapidamise suurusgrupi järgi Eestis ja Lätis, 2001 ja 2010

Eesti ja Läti põllumajandustootmises on viimasel viiel aastal toimunud kiired muutused 

Majapidamiste arvu vähenemine ja suurte majapidamiste osatähtsuse kasv on trend kogu Euroopas. Eestis on viimase viie aasta jooksul muutused olnud kordades kiiremad kui mujal Euroopas, kuid Lätis on muutused veelgi suuremad — majapidamiste arv on vähenenud 35% (Eestis 29%) ja suurte majapidamiste valduses olev põllumajandusmaa on suurenenud 14% (Eestis 8%). 

Ühise põllumajanduspoliitika tuleviku osas kavandatavad muudatused on põllumajandustootmise kontsentreerumise tõstnud eritähelepanu alla. Eurostati avaldatud 2007. aasta põllumajanduse struktuuriuuringu analüüsi järgi on Euroopas viiendik kasutatavast põllumajandusmaast vähem kui 1% majapidamiste valduses. Eestis ja Lätis kasutasid 2007. aastal viiendikku põllumajandusmaast juba ainult 0,4% majapidamistest. 

Põllumajandusloendusi korraldatakse Euroopa Liidu riikides iga kümne aasta järel. Loendused annavad maamajandusest põhjaliku ülevaate ja võimaldavad riike üksteisega võrrelda. Eestis toimus põllumajandusloendus 1. septembrist 15. novembrini 2010, Lätis aprillist septembrini 2010. 

Eesti avaldab 2010. aasta põllumajandusloenduse lõplikud tulemused 15. detsembril 2011 ja Läti 2011. aasta IV kvartalis

Eve Valdvee, Statistikaameti 2010. aasta põllumajandusloenduse projektijuht

2 responses to “Lätis koondub põllumajandustootmine suuremate majapidamiste kätte kiiremini kui Eestis

 1. Ahoi!

  Olge kenad, tehke see ka palun avalikuks kui palju maksumaksja raha selle põllumajandusloenduseks nimetatud komejandi peale kulus.
  Tegelikult ei saadud selle käigus bittigi kasulikku infot, kuna KÕIK andmed on PRIAs olemas ja palju täpsemad kui mistahes loenduse käigus saadud. Täpsemad seetõttu, et PRIALe on inimesed motiveeritud andmeid esitama, kuna sellest sõltuvad toetused ja andmed on täpsemad, kuna neid kontrollitakse.
  Keskmise majapidamise suurus ei ole mitte 48 vaid 54 hektarit, mediaan on 10, talusid mitte 19700 vaid 15747 ja kasutuses olev pind 853 tuhat hektarit.
  Ka loomade arvud ja kasvatatavate kultuuride pinnad on PRIAs olemas.

  Kas selle kohta lausa mingit seadust ei ole, mis keelab erinevatel riiklikel kontoritel ühtesid ja samu numbreid küsida.?
  Järgmine kord, kui teil tekib mõte suuremas koguses raha põletada, andke teada – kvaliteetsema tulemuse saab 10, kui mitte 100 korda odavamalt/lihtsamalt.

  • Eve Valdvee

   Põllumajandusloendusi korraldatakse iga kümne aasta järel enamuses maailma riikides ja Euroopa Liidu riikidele on see alates 1966. aastast kohustuslik. Selleks, et erinevate riikide tulemusi saaks omavahel võrrelda, korraldatakse loendusi kõikides EL liikmesriikides ühtse metoodika järgi. Selle kohaselt peab põllumajandusloendus haarama vähemalt 98% kasutatavast põllumajandusmaast ja 98% loomakasvatusest loomühikute arvestuses. Kuna tegemist on kogu majapidamise tegevust hõlmava kompleksuuringuga, siis sisaldub seal ka palju küsimusi (majapidamise juhtimine, rendisuhted, tootmismeetodid, tööjõud, majapidamise muu tulutoov tegevus jne), mida ei ole administratiivregistrites, sh PRIAs. Eesti 2010. aasta põllumajandusloendus kasutas kõiki PRIAs olemasolevaid andmed, st loendusküsimustikes olid need andmed eeltäidetud (nii maad kui loomad) ja vajaduse korral oli neid võimalik täpsustada. Põllumajandusloendusega hõlmati ka need väiksemad majapidamised, kes ei olnud PRIAst toetusi taotlenud. Hõlmatavate majapidamiste alampiir on samuti kokku lepitud Euroopa Liidu regulatsiooniga ja sellele vastavaid majapidamisi on põllumajandusloenduse esmaste tulemuste alusel 19.700 (sellest tulenevad ka keskmised suurused). Põllumajandusloenduse kogukulu oli 498.800 eurot (7,8 miljonit krooni), millest arvestades andmete olulisust katab üle poole (300.000 eurot) Euroopa Liit ja ülejääk on Eesti omafinantseerimise osa.

   Eve Valdvee, statistikaameti põllumajandusloenduse projektijuht

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s