Oodatav eluiga 2009. aastal tõusis

Täna avaldas Statistikaamet statistika andmebaasis 2009. aasta oodatava eluea andmed. Oodatav eluiga tõusis ligi aasta võrra ja on nii meestel kui naistel läbi aegade kõrgeim. 

Kui aasta tagasi kerkis keskmine oodatav eluiga (ehk eluiga sünnil) 1,1 aasta võrra, siis 2009. aasta oodatava eluea tõus ei jäänud sellele palju alla, tõustes ligikaudu aasta võrra ehk 75 eluaastani. Samas peab tõdema, et Eestis on meeste ja naiste eluea erinevus üks suuremaid Euroopa Liidus, ulatudes 10,2 aastani. Siiski, viimasel paaril aastal on see vahe hakanud vähenema. Veel kaks aastat tagasi oli meeste oodatav eluiga 11,6 aastat lühem kui naistel, mis oli üks suuremaid vahesid viimase kahekümne aasta jooksul.   

Oodatav eluiga sünnil, 1989-2009

Kui 2009. aastal jäi meeste oodataval elueal väga vähe puudu, et ületada 70 aasta piir (69,8), siis naiste oodatav eluiga kerkis üle 80 (80,1 aastat). Balti riikide statistikat võrreldes oli 2009. aastal kõrgeim oodatav eluiga sünnil Eestis. Sarnaselt meiega on lõunanaabrite eluiga viimastel aastatel tõusnud, mis on Euroopas üldine trend. Suurimaks eluea tõusu mõjutajaks eelmisel aastal oli surmade arvu vähenemine. Eriti märgatavalt vähenes 2009. aastal suremus vereringeelundite ja seedeelundite haigustesse ning õnnetusjuhtumite tõttu. Ka oluline eluea pikkust mõjutav näitaja — alla aastaste suremus (imikusuremus) — vähenes 2009. aastal  30% võrra.

Selle aasta statistika põhjal võib eeldada, et 2010. aastal ei pruugi eluea tõus selliselt jätkuda. Märkimisväärselt suur on olnud tulesurmade ja uppunute arv. Oma jälje on kindlasti jätnud erakordselt külm talv ja kuum suvi. Kuigi oodatav eluiga on viimastel aastatel tõusnud, sest üha suuremat rõhku pannakse elukvaliteedile ja tervislikule eluviisile, on teiste Euroopa Liidu riikidega võrreldes Eesti endiselt viimaste seas.  

Oodatav eluiga Euroopa Liidus, 2008

 Helerin Rannala, rahvastikustatistika talituse juhtivstatistik  

3 responses to “Oodatav eluiga 2009. aastal tõusis

 1. Statistikahuviline

  Väga huvitav. Kas te oskate kommenteerida Läti 2009. aasta numbreid? On ju teada, et Läti majanduslangus oli Eesti omast tunduvalt karmim ning laenuraha saamiseks tõmmati teiste seas tugevalt koomale ka tervishoiusektoris (mitmed haiglad suleti või konsolideeriti). Mul puudub endal igasugune teave selle kohta kas lätlased vastava statistika eelmise aasta kohta üldse avaldanud on, aga juhul kui teie juba vastavaid numbreid näinud olete, siis ma loeksin hea meelega teie kommentaare.

 2. Läti Statistikaameti andmed on avaldatud nende andmebaasis: http://data.csb.gov.lv/Dialog/varval.asp?ma=IE0370a&ti=IE37%2E+LIFE+EXPECTANCY+BY+AGE+AND+SEX++&path=../DATABASEEN/Iedzsoc/Annual%20statistical%20data/04.%20Population/&lang=1
  Kui võrrelda omavahel oodatava eluea muutust Lätis 2007/2008 ning 2008/2009, siis naiste oodatav eluiga tõusis 2008. aastal aasta varasemaga 1,4 aastat, kuid 2009. aastal vaid 0,2 aastat. Meeste oodatav eluiga tõusis 2008. aastal 1,4 ning 2009. aastal 1,1 aasta võrra. Majanduslanguse mõjust aga ei ole põhjust veel rääkida, kindlasti ei avaldu see nii kiiresti.

  Aira Veelmaa, teabe ja levi talituse juhataja

 3. Statistikahuviline

  Aitäh vastuse eest!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s