Balti riikide jaekaubanduses on langus hakanud mõnevõrra pidurduma

Balti riikide jaekaubandusettevõtetele oli 2009. aasta väga raske. Eestis vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu varasema aastaga võrreldes 18%, Leedus 21% ja Lätis 28%. 2010. aasta alguses hakkas jaemüügi langustempo mõnevõrra pidurduma.  

Eestis on tänavu kolme esimese kuuga jaekaubandusettevõtete müügitulu võrreldes eelmise aasta vastava perioodiga langenud 8% (2009. aasta viimase kolme kuu näitaja oli 18%). Müügitulu langustempo pidurdumist 2010. aasta alguses võib täheldada ka Leedu ja Läti jaekaubandusettevõtetes. Leedus vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu kolme esimese kuuga 14% ning Lätis 13% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga (2009. aasta viimase kolme kuu näitaja oli Leedus 26% ja Lätis 29%). 

Kui vaadata Eesti toidu- ja tööstuskaupade kauplusi, siis peamiselt on müügitulu languse vähenemist mõjutanud tööstuskaupade kauplused. Ka buumiaastatel tagasid müügitulu kasvu põhiliselt just need kauplused. 2008. aasta jaanuarist-detsembrini vähenes tööstuskaupade kaupluste müügitulu võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 9% ning toidukaupade kaupluste müügitulu 1%, 2009. aastal olid need näitajad vastavalt 26% ja 9%. Võib öelda, et toidukaupade kauplused on võrdlemisi hästi vastu pidanud, kui vaadata üldist müügitulu langust jaekaubandusettevõtetes. Samas on ka ilmselge, et just püsikaubad on need, millest tarbijad esimesena loobuvad ning toidu arvelt üritatakse vähem kokku hoida. 

Eesti Konjunktuuriinstituudi tarbija- ja kaubandusbaromeetri kindlustunde indikaatorid on viimastel kuudel oluliselt paranenud. Aprillis muutus kaubanduse kindlustunde indikaator üle pika aja jälle positiivseks. Oluliselt paranesid ootused kaupade müügi ning tellimuste suhtes järgmiseks kolmeks kuuks. Ka töötajate arvu ei plaanita enam vähendada. Kuigi aastases võrdluses müügi kasvule pöördumist veel ei prognoosita, on Eesti Konjunktuuriinstituudi hinnangul siiski järgnevatel kuudel oodata müügilanguse pidurdumise jätkumist.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga, jaanuar 2005 - märts 2010

Jaekaubandusettevõtete müügitulu muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga, jaanuar 2005 - märts 2010

 

Jaanika Tiigiste, Statistikaameti juhtivstatistik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s