Sügisel toimub üleeuroopaline põllumajandusloendus

Vabariigi aastapäeva eel toimus Tallinnas põllumajandusstatistika seminar, kus osalesid Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Norra, Taani ja Eesti statistikaametite esindajad. Et sügisel toimub Euroopa Liidu riikides põllumajandusloendus, siis keskendutigi seminaril sellega seotud teemadele.

Arutati andmekogumise, küsimustike koostamise, küsitlejate koolituse, andmetöötluse ja väljundtabelite koostamisega seonduvat. Põllumajandusloenduse korraldamisel on kõikide riikide jaoks oluline kasutada maksimaalselt administratiivandmeid ja tõsta elektroonilise ehk e-loenduse osatähtsust. E-loenduse osatähtsuse tõstmine on põllumajandusloenduse korraldamisel üsna uus teema ja nii detailselt arutati seda esimest korda.

E-loendus võimaldaks loenduskulusid optimeerida ja koos administratiivandmete kasutamisega andmeesitajate tööd lihtsustada. On ju e-loenduse näol tegemist ööpäevringi avatud kanaliga, kus andmeesitaja saab ise ilma kellegi vahenduseta endale sobivas tempos küsimustikku täita, kasutades sealjuures nii eeltäidetud andmeid kui ka mitmesuguseid käepäraseks seatud juhiseid. Lisaks läbivad andmed e-loendusel kohe esmase kontrolli, mis vähendab oluliselt võimalust, et statistikaametitel tuleb hiljem veel millegi täpsustamiseks ühendust võtta. Võimalikud vead saavad parandatud juba küsimustiku täitmise käigus järgides arvutiprogrammide poolt pakutavaid juhiseid.

Kui nii mõnelgi pool piiravad e-loenduse kasutust veel tarkvaraga seotud tegurid, siis Eestis on vajalik tarkvara olemas ja praegu testitakse seda 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse prooviloenduse läbiviimisel. Jääb ainult loota, et põllumajanduslike majapidamiste valdajad e-loenduse ideega kaasa tulevad.

Järgmine Balti- ja Põhjamaade seminar toimub 2012. aastal. Muude teemade kõrval tehakse seal kokkuvõtted ka lõppenud põllumajandusloendustest. Siis saab kuulda, kuidas on põllumajandusloendused naabritel kulgenud, sh kuidas e-loendusele pandud lootused end õigustasid.

Eve Valdvee, põllumajandusloenduse projektijuht

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s