Kas 1. jaanuar 2011 on E- või K-päev?

Kas Eesti võtab 1.01.2011 kasutusele euro, selgub veidi rohkem kui paari kuu pärast. Siis, kui Statistikaamet avaldab 2009. aasta valitsemissektori võla ja eelarvedefitsiidi esialgsed numbrid. Just nimelt, esialgsed. Täpsem number selgub alles septembris. Kuid seda numbrit ei saa me ootama jääda, kui soovime 1.1.11 europiirkonnaga liituda. Jah, küsimus jääb, kas tohiks teha nii olulist otsust esialgsete numbrite põhjal. Kuid, parafraseerides teada-tuntud mõttetera, on esialgsete andmete põhjal tehtud otsus ikkagi parem kui otsustamatus. Kui me jääksime ootama sügisest täpsustatud nii eelarve defitsiidi kui SKP numbrit, siis kahtlen, kas 1.1.11 liitumine reaalne oleks.

Mis toob euro kasutusele võtmine kaasa SKP arvestamisele? Ei midagi muud, kui “lihtsalt” SKP väärtuse konverteerimist eurodesse. Statistikaamet avaldab juba praegu SKP väärtust eurodes. Kui Eesti liitub europiirkonnaga, siis lisanduvad sellele kõik SKP komponendid. Kõikide rahvamajanduse arvepidamises arvutatavate näitajate eurodesse konverteerimine on küll tehniline, kuid üsna suur töö. Seetõttu on oluline, et otsus euro kasutusele võtmise ning vahetuskursi kohta tehakse piisavalt vara. IMF on juba teatanud, et Eesti on edukalt toime tulnud majanduskriisi ohjamisega, mistõttu praegust EEK/EUR kurssi muuta pole tarvis. Samas, juba praegu suur ja tõenäoliselt lähemate kuude jooksul veelgi suurenev tööpuudus paneb valitsemissektori eelarvele üha rängema koorma. Samas pärsib majanduskasvu, kuna töötegijaid on vähem ning ettevõtted ei suuda nii kiiresti oma tootmist tõhustada.

Mis puudutab aga 2009 4Q majanduskasvu, siis on praeguseks mitmeid indikaatoreid, mis lubavad väita, et majanduslanguse põhi on seljataga. Samas, taastumine saab olema vaevaline ja aeglane. Euro kasutusele võtmine koheselt imet kaasa ei too, kuid tõenäoliselt lisab usaldust Eestisse investeerida. See on aga oluline nii ettevõtete tootmise mahu suurendamiseks ning tootmise tõhustamiseks.

Koostas:  Tõnu Mertsina, rahvamajanduse arvepidamise talitus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s